Umenie detí je veľké tajomstvo a mágia. Deti sú bytosti, ktoré túžia tvoriť. Je to ich základná intelektuálna vlastnosť, ktorá im pomáha spoznávať svet a život. Deti sú naplnené dojmami, všetko je pre ne hodné záujmu a plné krás. Chcú sa s nami podeliť o svoj vnútorný svet, ale rečový prejav ešte nie je dostatočne vyvinutý, aby svoje myšlienky a duševný svet mohli tlmočiť touto cestou. Na pomoc prichádza výtvarný prejav.

Tvorba detí je REČ, ktorou deti hovoria, je HRA, ktorou sa radi zabávajú a je tiež TERAPIA, ktorá im pomáha uvoľniť svoj vnútorný svet.

Hodnota umenia detí spočíva najmä v emóciách, ktoré deti do obrázkov vkladajú. Silné city a zážitky, vlastný pohľad na svet, nefalšovaná radosť a záujem o okolitý svet, imaginácia, originalita prejavu.

Detské kresby nemajú za cieľ verne zobrazovať to, čo vidíme očami, a preto by bolo mylné, klásť na tento aspekt priveľký dôraz. Pravdivosť zobrazenia vonkajšej podoby nie je vhodné kritérium pre hodnotenie detskej kresby a maľby.

Pošlite nám aj vy obrázky, ak sa nám budú páčiť, vystavíme ich v našej galérii. Napíšte svoje meno, vek a názov obrázku. Môžete tiež pripísať príbeh, alebo možno básničku.

Milé deti, rodičia, učitelia a ostatní kamaráti detí! Potešte sa obrázkami, ktoré nakreslili a namaľovali  naše deti.

Dominika Ivanová , 9.roč.