heading

V čom spočíva Projekt informatizácie základných škôl ?

Podstatou projektu je možnosť zavádzať IKT do výchovno-vzdelávacieho procesu už od 1. ročníka základnej školy. Dnes už od 1. ročníka počnúc, žiaci pracujú v rámci niektorých predmetoch, najmä informatická výchova na 1. stupni, technická výchova na 2. stupni, matematika, fyzika, dejepis, výtvarná výchova, slovenský jazyk, cudzie jazyky, ako aj v rámci krúžkovej činnosti v odborných multimediálnych učebniach na počítačoch. Naša škola v tejto oblasti patrí medzi začínajúce.

Informatická výchova

Počítače sú už dnes druhou gramotnosťou a samozrejme aj nevyhnutnosťou v živote človeka. Našou úlohou je pripraviť žiakov na život v spoločnosti tretieho tisícročia, ktoré sa vyznačuje využívaním informačno komunikačných technológií. Preto sme v  školskom roku 2006/2007  začlenenili  predmet  Informatická výchova pre 1. stupeň do učebných plánov predmetov ZŠ. Na našej škole sme začali s vyučovaním predmetu informatická výchova už od 1. ročníka. Chceme, aby už žiaci 1. stupňa získali zručnosti pri práci s počítačom a vedeli ich využiť vo vyučovaní iných predmetov na 1. aj na 2. stupni, pri riešení domácich úloh a projektov, pri vypracovávaní projektov, do ktorých je škola zapojená, pri vydávaní školského časopisu a množstva iných činností. V tomto školskom roku sú zapojení žiaci 1. Stupňa, ktorých prihlásili rodičia. Triedy sú rozdelené na skupiny . Žiaci sa učia pracovať - v programoch Skicár, Word Pad, Excel - základným zručnostiam , zároveň si hravou formou opakujú preberané učivo ostatných predmetov. Žiaci 2. stupňa majú v súčasnosti možnosť navštevovať nepovinný predmet Informatika.

Čo považujete z Nášho pohľadu za najcennejšie v celom IKT procese?

Všetko záleží na postoji ľudí. Veľmi si vážim prácu každého jednotlivca, inovatívneho učiteľa, ale aj všetkých tých, ktorí sa svojim aktívnym prístupom denne snažia čo najlepšie pripraviť deti pre život v treťom tisícročí.Vždy ma teší, keď sa toto úsilie stretne s porozumením, a to nielen na pôde školy, nášho zriaďovateľa, ale aj vo veľkej rodine rodičov žiakov našej školy, ktorí nám vždy boli nápomocní v napredovaní. Veď proces, ktorý sa nám zatiaľ darí uskutočňovať, je na našej škole zameraný najmä na žiaka a ďalšie vzdelávanie učiteľa, ktorý v súčasnej dobe prechádza do novej role. Vysoko si vážim prácu učiteľov, bez ktorých je kvalita prípravy žiakov nemysliteľná. Preto je dôležité vnímať prácu učiteľa a patrične ju oceniť. Veď vzdelanostná úroveň národa je tým najväčším bohatstvom čo môžeme mať. Všetkým prajem v školskom  roku  2006/2007veľa zdravia, osobných a pracovných úspechov.

A takto vyzerá naša PC učebňa, v súčastnosti pracujeme na vybavení druhej: