Ste v menu "školské olympijské hry"

Úvod:
V posledný júnový týždeň na našej škole budú prebiehať ,,Školské olympijské hry“. Táto olympiáda je rozdelená v rámci celého týždňa na jednotlivé aktivity.
            V prvý deň sa olympijské hry začnú slávnostným ceremoniálom, t.j. tanečným vystúpením žiačok z celej školy. Po krátkom porovnaní medzi Olympiádou v Starom Grécku a v súčasnosti žiaci predstavia štát, ktorý si vybrali na hodinách informatiky.
            V ostatné dni sa budú konať športové aktivity, akými sú napr. maratón po obci, štafetový beh, hod kriketovou loptičkou, maratón rytmu a podobne. Žiaci sa v súbojoch stretnú najprv so svojimi spolužiakmi a potom s víťazmi jednotlivých tried v rámci školského kola.
            Na záver bude prebiehať vyhodnotenie jednotlivých disciplín a víťazí budú odmenení.

Športuj s nami a snaž sa zdravým byť

Ciele projektu:

• Zvýšiť športovú aktivitu detí na škole a miestnej komunity
    • Rozvíjať talent detí a mládeže
    • Spoznávanie histórie olympijských hier

SÚČASNÉ PÔSOBENIE ZŠ HANISKA V OBLASTI ŠPORTU:
    Na našej ZŠ sa veľká pozornosť venuje okrem výchovno-vzdelávacieho procesu v odborných predmetoch aj rozvoju športovej činnosti v telocvični, posilňovni a na športoviskách. Výrazné úspechy sme zaznamenali v týchto športových disciplínach: atletika, volejbal, basketbal, futbal, vybíjaná, streľba, cezpoľný beh. Podporu športovej aktivity sa snažíme rozvíjať u žiakov aj mimo vyučovacieho procesu v rámci športových záujmových útvarov realizovaných školou a TJ Haniska.

Tradíciou našej školy sa stali:

• športové medzitriedne turnaje vo futbale a vo vybíjanej o Putovný pohár riaditeľa školy, ktorý sa koná každoročne v mesiaci október.
      • športové dni pod názvom ,,Mama, otec, cvičte s nami!“. Táto akcia je obľúbenou a veľmi vydarenou, kde rodičia spolu so svojimi ratolesťami lámu svoje osobné rekordy v rôznych športových disciplínach, akými sú: člnkový beh, fúrik, ľah - sed, skok do diaľky z miesta, hod na terč, a podobne. Ukončením tejto akcie je futbalový zápas, kde proti sebe súperia otcovia a žiaci. Mamičky si naopak testujú svoju kondičnú dispozíciu na maratóne aerobiku.
      • V období Vianoc nezanedbávame športové aktivity a každoročne uskutočňujeme turnaje medzi žiakmi a to: mladší žiaci futbal, vybíjaná; starší žiaci futbal, volejbal.
      • Rozvoj športových aktivít podporujeme aj prepožičiavaním priestorov telocvične miestnym občanom na realizáciu športových podujatí medzi občanmi blízkych okolitých obcí v malom futbale, volejbale, nohejbale a v stolnom tenise.
      • Každoročne v máji sa koná futbalový turnaj pre mládež z okolitých obcí organizovaný miestnym farským úradom pod vedením pána farára Františka Katriňáka, ktorý je ukončený vyhlásením výsledkov a malým pohostením.
      • Na našej škole prebiehajú aj športové súťaže základných škôl v rámci okresu Košice-okolie a to konkrétne v školskom roku 2006/2007 súťaž v streľbe a orientačnom behu.

Pripravované    športové  aktivity  a  podujatia
      Vzhľadom k tomu, že v tomto roku si naša obec pripomenie aj 740 výročie vzniku, chceli by sme oslavy spojené s týmto výročím podporiť športovými aktivitami, ktoré by sa niesli pod názvom ,,Letná kalokagátia na Základnej škole Haniska“.  .

Školské olympijské hry:

• beh na 50 m
      • beh na 100 m
      • obecný maratón
      • hod kriketovou loptičkou
      • skok do diaľky
      • štafetový beh
      • orientačný beh
      • maratón aerobiku
      • skok v mechu
      • prekážková dráha na korčuliach

Uvedené aktivity predpokladáme realizovať v priebehu posledného júnového týždňa v školskom roku 2006/7.
      Športových disciplín sa zúčastnia žiaci, ktorí budú vybraní na základe triednych kôl, ktoré prebehnú na hodinách telesnej výchovy. Športové disciplíny sa budú konať na športoviskách v areáli školy.
      Našou víziou v rámci posilnenia vzťahov so školami okolitých obcí je pozvať na túto športovú olympiádu aj žiakov iných škôl. Olympiáda sa bude niesť v duchu tradícií Starovekého Grécka, čo znamená uskutočnenie úvodného otváracieho ceremoniálu, prezentácia o histórii Antických olympijských hier vo forme hovoreného slova, samotná olympiáda a vyhodnotenie najúspešnejších športovcov, ktorí budú odmenení aj vecnými cenami.
      Umelecko-výtvarná oblasť: Ako si predstavujem olympiádu v Starom Grécku?
      Súčasťou letnej kalokagátie v uvedenom týždni bude aj výtvarná prezentácia s motívom pôvodnej olympiády v Grécku, ktorá bude vystavená na nástenkách školy. Do výtvarnej prezentácie sa zapoja všetci žiaci ZŠ. Najkrajšie z vytvorených prác vystavíme aj na obecných nástenkách a uverejníme ich v školskom a obecnom časopise. Najkrajšie práce budú taktiež odmenené.

Záver:
      V súčasnej modernej technickej dobe, kde sme obklopení najmodernejšou výpočtovou technikou klesá záujem našich detí a mládeže o pohyb. Rôzne štúdie ukázali, že nám vyrastá generácia ,,pudingových detí“. Väčšinu voľného času trávia zatvorení v miestnosti, sediac pri počítačoch a iných prístupných médiách. Priznávame, že aj táto oblasť prenikania IKT do života je neodmysliteľnou súčasťou modernej mladej generácie, ale ak zabudneme na pohybové aktivity, budeme obklopení generáciou, u ktorej sa budú prejavovať všetky súčasné civilizačné choroby. To je hlavný dôvod, prečo pohybové aktivity staviame na popredné miesta života školy.