Medzinárodný týždeň vesmíru

V týždni od 4. októbra do 11. októbra si široká verejnosť pripomenula význam majestátneho a dosiaľ ešte stále kompletne neprebádaného kolosu, akým je vesmír. Výnimkou sme neboli ani my, žiaci ZŠ v Haniske.

Hlavným pilierom tohto diania boli žiaci 2. stupňa našej základnej školy, ktorí v rámci jednotlivých ročníkov mali pridelené planéty a ich úlohou bolo pripraviť čo najpútavejší plagát „svojej“ planéty. Pridelenú planétu sprístupnili všetkým žiakom školy formou referátu v rozhlasovej relácii, ktorá odznela každý deň v danom termíne pod názvom „ vesmírne okienko“.

Táto akcia neobišla ani žiakov 1. stupňa, pre ktorých si žiaci, ktorí prezentovali planéty pripravili súťažné otázky:

1.     Vymenuj planéty, ktoré sa nachádzajú vo vesmíre.

2.     Ktorá planéta je podobná ako Zem?

3.     Aká je teplota na Venuši?

4.     Z čoho sú tvorené prstence Saturnu?

5.     Ako dlho trvá deň na Neptúne?

6.     Podľa akého vládcu je pomenovaná planéta Urán?

7.     Ktoré štyri najznámejšie mesiace na Jupiteri poznáš?

8.     Ktorá planéta je najbližšie k Slnku?

9.     Koľko mesiacov má Zem?

Vypracovanie otázok bolo potrebné spracovať na výkres formátu A4 a doplniť výtvarným spracovaním na tému: „ Vesmír očami detí“.

Veľká pochvala patrí žiakom 4. ročníka, ktorí sa ako jediní zapojili do súťaže. Keďže hodnotenie prác bolo veľmi náročné, rozhodla som sa odmeniť všetkých aktívnych  žiakov: Veronika Basalová, Simonka Timková, Ľubko Tej, Kristínka Borzová, Šimon Mikloš, Slávka Eliašová, Bandi Harčarik, Mirka Pivarníková, Katka Čonková, Paťka Kováčová, Alžbetka Oravcová.

Úprimné poďakovanie patrí aj triednej pani učiteľke Evke Farkašovej, ktorá bola hnacím a taktiež poradným článkom pri spracovaní prác.

Práce žiakov: