Organizácia podujatia na podporu správnych návykov v cestnej  premávke

Oznamujeme Vám , že pod záštitou Organizácie spojených národov a medzinárodnej zdravotníckej organizácie  sa na našej škole v dňoch 23.-29.apríla 2007  uskutoční 1.svetový týždeň bezpečnosti cestnej premávky .

Cieľom uvedeného podujatia je upozorniť na celosvetový problém dopravnej nehodovosti , pri ktorej zomierajú najmä mladí ľudia ,mladí vodiči a chodci a  podporiť preventívne aktivity , ktoré účinne pomôžu zvýšiť bezpečnosť v premávke na pozemných komunikáciách.

Na rokovaní v Bruseli dňa 19.12.2006 Európska komisia a Ministerstvo školstva Slovenskej republiky  odporučili ,aby počas uvedeného týždňa bolo zorganizované podujatie  1. európsky deň bezpečnosti cestnej  premávky.

Naša škola sa pridala k tejto iniciatíve,  preto od 23.4.2007 vyhlasujeme :

Týždeň bezpečnosti cestnej premávky , ktorý vyvrcholí dňom 27.4.2007  a to  Dňom bezpečnosti cestnej premávky. V tento deň bude organizovaná záverečná akcia, na ktorú sa budeme snažiť pozvať dopravných policajtov , aby sa s nami podelili o vlastné skúsenosti a premietneme videá z bezpečnosti cestnej premávky.

Tieto akcie pre Vás pripravia žiaci 9.ročníka našej školy.

Úvodom sme pre Vás pripravil nástenné noviny, ktoré sú na chodbe a doporučujeme, aby ste ich pozorne prečítali,  lebo sa môžete veľa dozvedieť a použiť v súťažiach.

Celý týždeň Vás  vyučujúci na hodinách vhodnou formou a pri každej možnej príležitosti upozornia na dôležitosť  bezpečnosti cestnej premávky.

Sprievodnou akciou v priebehu  týždňa bude   aj súťaž  žiakov v kresbe výkresov na tému: Dopravné situácie na cestách,  a preto prosíme učiteľov výtvarnej výchovy,  aby v tomto týždni aplikovali túto tematiku. Vyhotovené výkresy môžete odovzdávať žiačke

9.ročníka V. Semanovej .

23.4.2007  -  žiaci 9.ročníka pre vás  pripravia akcie na celý týždeň.

Čo Vás čaká? Bude sa hľadať  supercyklista školy. Súťaž bude pozostávať z   dvoch častí ,  z teoretickej  a praktickej  .

Súťaže

1. -         vedomostný test   ( Mašlonková m., Fajferová.E.,Orosz.M).)
  2. -         kráľ dopravných značiek (Varga L.,  Timko.P, Stašakova.G,Lacková.Mirka)
  3. -         skúška zručnosti (Vattai R., Bindová K., Antolíková N.)
  4. -         prvá pomoc(Vattaiová M.,Sopková.B.,Papugova.K,)
  5. -         jazdím bezpečne na bicykli (Mórocz L.Ivanová M.,Lacková.Maria,Nagy D.)

V spolupráci s dopravnou políciou si žiaci vyskúšajú  ako sa má účastník cestnej premávky správať. Najprv si zopakujú dôležité dopravné značky, dopravné značenia  a pravidlá cestnej premávky, ktoré musí dodržiavať chodec a cyklista, povinnú výbavu bicykla, ale aj ako poskytnúť prvú pomoc pri nehode a konštrukciu bicykla. Potom si vyberú bicykel a prilbu a na improvizovanom dopravnom ihrisku ich čakala praktická skúška. Budú vyznačené cesty , semafory a dopravné značky. Ak niektorý z nich urobil chybu, tak mu chybu trpezlivo vysvetlíme.  Žiaci si hravou formou preveria, aké majú poznatky o pravidlách cestnej premávky, svoju zručnosť, šikovnosť i schopnosť tímovej práce. Všetky deti, ktoré získajú určený počet bodov v jednotlivých súťažných disciplínach dostanú svoj prvý „ vodičský preukaz ”(odovzdajú Vám -Semanová ,Papugová,Vattaiová, Stašáková) a na najlepších čakajú aj vecné ceny. Na záver u všetkých ostane  pocit z dobre vykonanej práce.  Podarí  sa  nám zvýšiť záujem o dopravnú výchovu, o bezpečnú jazdu na našich cestách, či už na bicykli alebo na motorovom vozidle.

Súťaže začnú už 24.4.2007 vždy na    6. vyučovacej hodine a to:

Pre triedy , ktoré si zvolia dve trojčlenné družstva za účasti celej triedy

-utorok 24.4.2007 žiaci 5. ročníka a 7. ročníka

-streda 25.4.2007 žiaci 6.ročníka a to tri družstvá , jedno zostavené zo žiakov 6.A a 6.B

-štvrtok 26.4.2007 žiaci 8.ročníka

- premietanie  videa z bezpečnosti cestnej premávky a vyhodnotenie Týždeň bezpečnosti cestnej premávky   ( Kajla M., Olajoš M.,Zajac M.)

.

Možno si takto vychováme zodpovedných a spoľahlivých budúcich vodičov motorových vozidiel

Poďakovanie vopred  patrí všetkým, ktorí sa akcie zúčastnia.

Riaditeľka školy: Mgr. Valéria Hladká