RUŽENEC

 

 

Vstup do hodiny

 

Poprosila som deti, aby na nasledujúcu hodinu priniesli z domu ruženec. Ja som tiež priniesla pár ružencov . Sedíme s deťmi v kruhu, v strede je zapálená sviečka a okolo sú rozprestreté 4 farebné šatky. Vyzveme deti, aby každé porozprávalo o svojom ruženci niečo (odpovede detí: dostali to moji rodičia pri svadbe, ja som dostal od starej mamy na 1. Sv. prijímanie, mám to od tety z Ríma, kúpili mi to rodičia, keď sme boli na púti na Starých Horách) aj ja porozprávam o mojom ruženci. Pri tejto príležitosti môžeme deťom porozprávať niečo aj o pútnických miestach, vysvetliť ich význam (je to ale skôr téma na ďalšiu hodinu). Potom si každé dieťa položí svoj ruženec na niektorú šatku.

 

 

Rozhovor

 

Porovnávame prinesené ružence a pritom sa s deťmi rozprávame: čo o ruženci vedia, prečo má taký tvar, aké sú rôzne typy a prečo toľko „očiek“? Po spoločnom rozhovore porozprávame deťom ako vznikol ruženec.

 

 

História ruženca

 

(Deťom primeraným spôsobom povieme niečo z histórie ruženca.)

Modlitba ruženca má zaujímavú historiu, ktorá siaha až do 12. Storočia. Vtedy sa mnísi viackrát denne modlili všetkých 150 žalmov zo Starého zákona. Tí, ktorí nevedeli čítať alebo boli zaujatí inou robotou, sa namiesto žalmov modlili 150- krát Zdravas Mária.

V 14. Storočí v Nemecku jeden kartuziánsky mních tých 150 „Zdravasov“ rozdelil na desiatky. Na začiatok každého zaradil modlitbu Otče náš.

Začiatkom 15. storočia iný kartuzián vložil do tejto modlitby 50 tajomstiev z Kristovho života.

V 17. Storočí sa na koniec desiatku dostala modlitba Sláva Otcu.

Stredoveký človek rád dával svojim modlitbovým knižkám názvy. Aj modlitbu ruženca nazval - ROSARIUM - ružový sad.. Názov Rosarium je skrátením názvu veniec ruží ku cti Panny Márie (maď. Rózsafüzér).

Dominikánska mních Dominik Pruský sa modlil 150 „ Zdravasov“ každý deň. Nedarilo sa mu ale udržať svoje myšlienky v modlitbe. Preto do modlitieb zaradil jednotlivé udalosti z Ježišovho života. To mu pri modlitbe pomáhalo. Túto radu dal aj svojim spolubratom, ktorí mali rovnaké problémy ako on. Tak vznikol Radostný, Bolestný a Slávnostný ruženec. Pápež Ján Pavol II. pridal ešte Ruženec svetla.

Dnešný ruženec, ktorého pôvodcom je dominikán blahoslavený Alain de la Roche má 5 perál Otčenášov, 50 perál Zdravasov, a 5 perál úvodnej modlitby (Otče náš, 3-krát Zdravas a Sláva).

Ruženec je rozjímavá ústna modlitba. Musíme zdôrazniť, že ruženec je Ježišova modlitba. S Máriou, Ježišovou Matkou, chválime a oslavujeme Ježiša nášho Vykupiteľa, s Máriou - matkou Cirkvi, premýšľame o tom, čo Ježiš pre nás ľudí urobil. Myslíme pri tom na jeho narodenie v Betleheme, na jeho verjné účinkovanie, na utrpenie a smrť na kríži, na jeho vzkriesenie a návrat k Otcovi.

 

 

Priebeh hodiny

 

Pred seba položím 20 farebných krúžkov,(vždy 5 krúžkov je rovnakej farby) ktoré predstavujú jednotlivé tajomstvá, názvy ktorých sú na krúžku napísané Každé dieťa si musí jeden krúžok vytiahnúť, (ak máme viac detí ako 20, pripravíme niektoré krúžky dvojmo, prípadne 5 krúžkov úplne inej farby môžu predstavovať 5 perál úvodnej modlitby - Otče náš, 3 Zdravasy a Sláva).

 

Na farebné šatky položím farebné prúžky papiera s názvom:

RADOSTNÝ RUŽENEC

RUŽENEC SVETLA

BOLESTNÝ RUZENEC

SLÁVNOSTNÝ RUŽENEC

 

Každé dieťa si prečíta čo má na krúžku napísané, prepíše si to do zošita a sadne si k príslušnej šatke. Takto sa deti rozdelia a ďalej sa pracuje v skupinách. Skupiny sú tvorené farebnými šatkami - príslušný ruženec. Úlohou detí je zoradiť v skupine jednotlivé tajomstvá tak ako idú správne za sebou.

 

Môžeme im zadať aj ďalšiu úlohu:

- porozprávať čo najviac z Ježišovho života podľa jednotlivých tajomstiev.

- tajomstvá môže vyjadriť aj kresbami

 

 

Záver hodiny

 

Na záver hodiny, samozrejme podľa atmosféry, ktorá sa počas hodiny vyvinie, môžeme sa spolu s deťmi pomodliť desiatok ruženca, pričom každé dieťa má v ruke svoj ruženec (katechéta musí mať v „zálohe“ pár ružencov, aby malo každé dieťa). Predtým sa dohodneme s deťmi za čo sa budeme spoločne modliť

Pripravila: Ing. Mária Syneková

 

 

Pomôcky

 

· rôzne ružence,

· farebné šatky,

· farebné krúžky 20 ks ( predstavujúce jednotlivé tajomstvá)

· 4 farebné papierové prúžky s názvom: radostný ruženec, ruženec svetla, bolestný ruženec a slávnostný ruženec

· sviečka,

· zápalky